Почитати

Бертольт Брехт — Життя Галілея (скорочено)

Стислий переказ, виклад змісту скорочено

Дійові особи:

Галілео Галілей.

Андреа Сарті.

Пані Сарті, економка Галілея, мати Андреа.

Людовіко Марсілі, багатий молодий чоловік.

Пріулі, куратор університету.

Сагредо, друг Галілея.

Вірджинія, донька Галілея.

Козімо Медічі, великий герцог Флоренції.

Кардинали, інквізитори, вчені, солдати, монахи та інші.

Галілео Галілей, учитель математики у місті Падуя, хоче довести що теорія Коперніка про будову Всесвіту дійсно вірна.

Він каже, що старі часи скінчилися і годі вірити в те, що Сонце та Місяць обертаються навколо Землі. Він захоплено розповідає про це відкриття сину своєї економки. Пані Сарті незадоволена цим. Священики обов’язково скажуть, що це єресь.

Галілей бідний, усі гроші він витрачає на книги та астрономічні прилади. Він погоджується давати приватні уроки Людовіко, хоч той не схильний до наук.

Куратор університету відмовляє вченому у підвищенні платні, бо астрономія – наука, яка викликає незадоволення інквізиції.

Падуя – місто торгове. От коли б Галілей винайшов щось корисне для торговців, йому б дали хороші гроші.

Галілей передає Венеціанській республіці свій винахід – далекоглядну трубу Це річ корисна для мореплавства, тому він одержує нагороду у п’ятсот скуді.

Вчений вивчає у телескоп небозвід і впевнюється, що його… нема. Нема небесної тверді!

Земля — таке ж небесне тіло, як і Місяць.

Згодом з’ясовується, що у Голландії продають такі ж труби, за яку Галілей одержав свою премію.

Куратор розгніваний. Він не хоче чути про астрономічні дослідження вченого. Друг Галілея застерігає його: за дослідження Джордано Бруно було спалено. У небі Галілея немає місця для Бога.

Галілей переїздить до Флоренції. Там при дворі герцога він зможе більше часу займатися наукою. Але у Флоренції панує інквізиція.

Герцог ще малий — йому десять років. Він приходить до Галілея, щоб подивитися у трубу. Андреа Сарті показує герцогу модель Всесвіту, яку створив Галілей. Потім виникає сварка, і герцог б’ється із сином економки як звичайний хлопчисько.

Придворні та вчені не вірять Галілею, вони не хочуть дивитися у трубу, не хочуть знати істини.

У місті спалахує чума. Герцог покидає місто, Галілею теж запропоновано виїхати. Він відправляє свою доньку Вірджинію, малого Андреа, а сам залишається, бо не можна перевозити книги та прилади. Пані Сарті не залишає свого хазяїна. Вона ходить у місто, щоб купити щось поїсти. Таким чином вона заразилася та впала просто на вулиці. Її відвезли до лазарету у монастир.

Повертається Андреа. Галілей продовжує вчити його своєї теорії. Хлопчик виявляється розумнішим за поважних людей, які не хочуть вірити у небо без Бога.

Галілей везе своє відкриття до Риму. Монахи потішаються з нього: “Держіть мене! Земля обертається надто швидко!”

Кардинал дуже схвильований. Він упевнений, що людина – вінець творіння. Галілей розхитує усі закони!

Тимчасово вчення Галілея було визнано, але 5 березня 1616 року інквізиція заборонила вчення Коперніка, на якого спирався Галілей. На першому карнавалі після чуми усі в масках, тільки Галілей без маски. Це символ того, що він чесний і бореться за істину.

Вірджинія і багатий молодик Людовіко закохані і збираються обвінчатися. Але Людовіко натякає вченому, що його дружиною не може бути донька єретика. Галілей не може зректися від своїх переконань навіть заради щастя доньки. Людовіко відмовляється від Вірджинії. Ідеї Галілея проникають у народ, вони стають гаслами бунту проти багатіїв. Хто посягнув на закони Бога, той посягає і на державну владу. Галілей викликає підозру у інквізиції, він небезпечний бунтівник! Папа Барберіні намагається захистити Галілея, бо той — великий вчений. Але проти інквізиції навіть папа безсилий.

Галілею показують знаряддя для тортур. Він зрікається від своєї теорії. Андреа засуджує свого вчителя. Він гадав, що Галілей ніколи не поступиться істиною.

Спливають роки. Галілей живе у селі, він уже погано бачить. Науки він не покинув, диктує книгу своєму учневі. Але кожну сторінку забирають монахи.

Приїздить Андреа, він уже середнього віку, займається наукою. Він знову звинувачує Галілея у зрадництві. Італійська наука відстає від науки тих країн, де інквізиція не має влади. Учень Галілея від’їздить за кордон. Вчені не можуть мислити та жити в Італії!

Галілей передає йому рукопис книги, яку він таємно написав та приховав від монахів. Він не здався!

Андреа їде за кордон “з істиною у пазусі”. Думки Галілея будуть збережені для нащадків.