Корисні поради

Теля пє молоко у корови

Повільна годівля теляти є життєво важливою для здорового травлення під час випоювання із соски

Практикою вирощування телят доведено, що для ефективного функціонування травної системи тварини повинні отримувати молоко у тому самому положенні, що й за ссання корови. Потік молока під час ссання має бути рівномірним і контрольованим, щоб стравохідний жолоб функціонував повноцінно, і молоко обходило рубець. Важливо, щоб висота розташування соски становила 60–70 см від підлоги. Так, у ТДВ «Терезине» (Київська обл.) вдалося усунути прояви гіперактивності, перехресного ссання, аліментарної діареї тощо. Наразі йдеться про систему Milk Bar від компанії Tekro, якою послуговуються в господарстві. Високотехнологічну соску Milk Bar створено для запобігання проблем із травленням, що виникають за традиційних систем швидкого випоювання (з відра або клапанної соски). Система точно контролює потік молока й задовольняє природний ссальний рефлекс телят.

Не симптом, а причина

Від рівня зарплат і способів преміювання робітників напряму не залежить стан здоров’я ваших телят. Проблеми, які трапляються щодня, теля переживає разом із вами. Не буває так, щоб будь-яке перенесене захворювання зникало безслідно. Свого часу я припускався помилок, намагаючись боротися тільки з наслідками. Виникають діареї, пневмонії, такі проблеми часто намагаються усувати симптоматично — антибіотикотерапією, але не впливають на причини. Що є основною причиною аліментарної діареї? У своїй практиці я мав таку проблему: на другу хвилю імунодефіциту, починаючи з 9–14-го дня, всі телята, майже всі (85–90%) хворіли на аліментарну діарею. Недостатня перетравність лактози призводить до того, що вона потрапляє у кишківник, а разом із цим розвиваються хвороботворні бактерії, використовуючи останню як джерело живлення. Якщо, наприклад, усунути симптоми та бактерії, то не зникне сама причина. Це шлях у нікуди. Ми витратили кошти на лікування пневмонії та діареї, пропускаємо випоювання, зменшуємо кількість випоюваного молозива, молока, замінника молока, а отже, вже на цьому етапі втрачаємо. Втрачено час, діарея вже виникла — втратили інтенсивність росту, і в разі, наприклад, відгодівлі бичків недоотримаємо вагу. А що ж буде, якщо ми вирощуємо ремонтну телицю? У цьому разі внаслідок перенесених діареї та пневмонії буде відтерміновано осіменіння. Від стану тварини, у якому вона зайде у свій перший сухостій, залежить майбутнє покоління. Починати треба з ліквідації причини, а не наслідків, а саме — контролювати швидкість потоку молока.

Хтось випоює із соски, хтось випоює із соски Milk Bar, хтось із відра, але все це безпосередньо впливає на фізіологію, яку не обдуриш. Впливає те, як стискається (правильно чи неправильно) стравохідний жолоб. Якщо порція молока становить більше ніж 10 мл, стравохідний жолоб не повністю стискається, молоко потрапляє в рубець, і, як наслідок, виникає загальний ацидоз. У теляти в організмі й так є надлишок вуглекислоти. Створюється кишковий ацидоз і в результаті — діарея.

Правильний підхід полягає в тому, що стравохідний жолоб має стискатися так, щоб молоко не потрапляло в рубець. Швидкість потоку молока не має бути більшою за потребу. Незалежно від способу, яким ви випоюєте теля, будь-який перенесений твариною стрес має наслідки для майбутньої продуктивності корови. На 35–42-й день, згодовуючи якісні корми (молоко та його замінник), я стикався з такою проблемою, що, знімаючи теля з випоювання у 60 днів, воно відставало в рості. Маємо правильно привчати теля до кормів, зокрема, не вщухає дискусія, чи треба телят привчати до силосної годівлі. Так, на моє переконання — треба, але треба робити це правильно. Знімаючи теля з молока, воно повинно споживати достатню кількість комбікорму, а знімаючи з комбікорму, теля має бути привчене до споживання силосу з комбікормом. У такому разі ви зможете згладити період відлучення. У результаті теля не буде «просідати» в приростах. Майбутня ремонтна телиця буде рости й розвиватись рівномірно.

Швидкість, а не кількість

Коли теля ссе молоко із соски Milk Bar, виділяється дуже багато слини, швидкість потоку молока є низькою й, таким чином, кормова грудка з молока потрапляє в сичуг та поступово евакуюється в кишківник. Там починає діяти кишкова протеаза. Отже, розвитку хвороботворних бактерій запобігають правильним випоюванням.

Тож розуміємо, що швидкість випоювання та швидкість потоку молока суттєво впливає на розвиток теляти, але випоювання із соски — процес трудомісткий
і відповідальний. Треба багато людей і часу, якщо це великий комплекс, як, наприклад, ТДВ «Терезине» — на 700 дійних корів, то треба залучити велику кількість людського ресурсу, щоб із ним упоратись. У цьому разі система Milk Bar також стає в пригоді.

Також не варто забувати, що перехресне ссання несе для теляти загрозу: за групового утримання вони ссуть одне одного, і в майбутньому у первісток, яких ви розтелюєте, молочна залоза частково або повністю втрачає свою функцію. У більшості випадків це призводить до вибракування первісток, а якщо вона залишається в стаді, тоді виникає питання: від такої корови можна випоювати молозиво? Можна, але є одне але. Ви вилікували мастит, але у цієї корови не вистачає однієї біологічної речовини, а саме інгібітору трипсину. Навіть імуноглобуліни будуть розбиті через трипсин. У майбутньому ми вже не отримаємо продуктивної корови.

Маємо певні висновки: правильне випоювання здатне зекономити не лише гроші й час, а й ефективно підтримати та зберегти здоров’я тварини.

Досвід та ефективність

До речі, на сьогодні ефективність системи Milk Bar підтверджена на багатьох молочних фермах України, адже її успішно застосовують у світі близько 30 років, а на вітчизняних фермах — з 2019 року. Одним із перших, хто запровадив її після успішного експерименту, було ТзОВ «Бучачагрохлібпром» на Тернопільщині. Ефективно себе зарекомендувала система Milk Bar також на фермах ПрАТ «Підсереднє», ТОВ «Федорівський», СТОВ «Агросвіт», ТОВ «Крамагросвіт», ТОВ АФ «Надія», ТОВ «Камишуватський МК», що на Харківщині, ПрАТ Зернопродукт МХП», ФГ «Щербич», ПП «Ольвія», ПрАТ ПК «Поділля» на Вінниччині, ТОВ АФ «Довіра 2008» на Сумщині, ТОВ «Надія» на Чернігівщині, ТОВ «Івниця», СФГ «Сергій» на Житомирщині, ФГ «Олександрівське», ПСП «Зарічне» на Кіровоградщині, ТОВ «Прогрес Молоко», ПСП «Лідер», ФГ «Голден» на Черкащині, ТОВ «Агросвіт», ПрАТ «Агрофорт» на Київщині, ТОВ «Волинь Нова» на Волині й ін.

Сьогодні відбувається низка виробничих експериментів, адже компанія Tekro пропонує всім охочим покращити систему випоювання телят, надаючи комплект обладнання для експерименту, на основі якого спеціалісти на власному прикладі можуть переконатися в ефективності роботи системи, перш ніж ухвалити рішення про впровадження у свою схему вирощування телят.

Теля відмовляється пити молоко: що робити, причини

Народження теляти – це важливий і відповідальний момент в будь-якому господарстві. Однак малюк ще слабкий, погано пристосований до навколишнього світу. Його імунітет і травна система не функціонує на повну силу, тому потрібно отримувати всі корисні речовини з молозива матері. Але що робити, якщо дитинча відмовляється пити молоко або їсти їжу? Що робити і які заходи вжити, щоб зберегти йому здоров’я і життя? Про це ми поговоримо в нашому огляді.

Відмова теляти від їжі може призвести до серйозних наслідків

Відмова від молока: можливі причини

Тільки що народжене теля дуже слабкий. У нього немає імунітету, а в травній системі працює лише сичуг. Щоб малюк ріс міцним, здоровим, його треба нагодувати молозивом. Це необхідно встигнути зробити не пізніше 60 хвилин після появи на світ. У складі корисного продукту містяться антитіла, мінеральні речовини. Вони стимулюють захисні сили організму.

Чому тварина перестає їсти? Власнику потрібно з’ясувати причину відмови, щоб потім її ліквідовувати. Безпечні для життя дитини фактори швидко усуваються, складні потребують допомоги фахівця. Тому не займайтеся самолікуванням і вчасно звертайтеся до ветеринара.

У теляти може бути слабо виражений смоктальний рефлекс, тому малюк не розуміє і не знає де йому знайти їжу. Дбайливий господар направить дитину до вимені матері і через кілька годувань процес запам’ятається. Умочіть палець в молозиво корови і дайте злизати новонародженому. Він розкусить смак молока, стане нормально їсти.

В яких випадках потрібна допомога ветеринарного фахівця:

  • білий пронос (інфекція, викликана кишковою паличкою);
  • паратиф;
  • запалення легенів;
  • запалення слизової оболонки шлунково-кишкового тракту (споювання холодного або брудного молока).

Уникайте порад і рекомендацій знайомих. Тільки професіонал діагноз і призначить правильну терапію.

При відмові теляти від їжі не слід займатися самолікуванням

Як правильно годувати

«У молозиві міститься сухої речовини в 4-5 разів більше, ніж у молоці, так само вітамінів, мікро – та макро – елементів. Молозиво містить антиті
ла, які підтримують імунітет теля до того, як у нього почне вироблятися свій власний. Причому молозиво перших годин містить більший відсоток усього необхідного для малюка».

У перші 3 дні теляти поять виключно молозивом не менше 5 разів на день. Добова норма споживання становить 6 л. На протязі цього часу, малюк чутливий до всіх інфекцій. Природне посилення імунітету починається з четвертого місяця і завершується після року.

Протягом цього часу потрібно стежити за станом тварини. Якщо у звіра вологий ніс і сухий хвіст, значить все в нормі.

Якщо у корови мало молока, то теляті не вистачить його для повноцінного розвитку. Тому рекомендуємо вдатися до штучного вигодовування. Це неприродна їжа для новонародженого, тому він може відмовитися їсти. Потрібно докласти зусиль, щоб нагодувати. Використовуйте суміші високої якості. Економія в даному випадку не актуальна, оскільки призведе до хвороб тварини. Обов’язково дотримуйтесь інструкції.

Теляті не завжди вистачає молока матері, тому його слід підгодовувати сумішшю

Ослаблені малюки не можуть пити або смоктати молоко, тому їх поять із спеціальної соски. Пам’ятайте: всі процедури проводьте обережно. Молоко не повинно потрапити в легені – це стане причиною запальних процесів. Не лякайте і не турбуйте новонародженого, поки він їсть. Етапи прикорму:

Якщо ви даєте молоко іншої корови, то додайте в живильну суміш наступні компоненти:

Теля їсть таку їжу із задоволенням.

Протягом першого годування малюка споюють 1,5 л молозива. Якщо він п’є слабо — не змушуйте, просто не затягуйте з наступним згодовуванням. Пам’ятайте: їжа повинна бути теплою. Не можна кип’ятити суміш, так як білки згортаються. Поставте пляшку в теплу воду на кілька хвилин.

Профілактика

Щоб малюки не хворіли, завжди дотримуйтесь правил гігієни: перед годуванням ретельно мийте ємності в кип’яченій воді з содою. Заміну їжі в годівницях проводите кожен день. Щоб зміцнився імунітет, потрібно материнське молоко або штучна суміш протягом 12-15 тижнів. Інакше не уникнути інфекційних уражень, падежу.

Поїти теля можна тільки з дуже чистого посуду

З народження теля зобов’язаний випити 300 л молока. Починаючи з 20 дня, малюкові додають в комбікорм основний раціон. Пам’ятайте: концентрати для дорослих тварин дітям давати не можна. В них містяться компоненти, шкідливі для здоров’я незміцнілого організму. Тому вибирайте спеціальні добавки для телят. Можете запропонувати з’їсти кашу.

З вівса роблять пійло (у вигляді киселю) і споюють коров’ячого дитині. Починайте додавати в молоко, поступово збільшуючи обсяг 100 мл протягом доби теля випиває до 2 л вівсяного напою. Рецепт приготування:

  • 1 кг борошна з вівса залити окропом (2,5 л);
  • ретельно перемішати;
  • залишити на 30 хвилин;
  • рідину процідити через сито;
  • додати 12 г солі.

З п’ятого дня теляті пропонують воду – вона забезпечить засвоєння поживних речовин молока. Недолік рідини тварини переносять важче голоду. Пам’ятайте: вона обов’язково повинна бути холодною, теплою (37 С). Якщо малюк відмовляється – не переживайте, але не забувайте пригостити, коли він наступного разу буде їсти.

Через місяць після народження в раціон дитини поступово вводять сиру терту моркву. Починайте пропонувати злегка провяленную траву. Кладіть її в годівницю, прив’язуйте невеликими пучками. Коли тварина їсть сіно, тоді швидше розвивається травна система.

Після 60 днів життя можна вводити невеликими порціями дрібно різаний чищений картоплю.

Слідкуйте за травленням малюка: як тільки починається пронос – відразу забирайте нову добавку. Якщо проблема зі стільцем не зважилася – звертайтеся до фахівця. Всі процеси в організмі дитинчат проходять стрімко, тому не варто зволікати.

Місячного теляті вже можна давати терту моркву

Щоб уникнути проблем з травленням телят, потрібно дотримуватися ряду правил:

  • якісне молозиво в перші 10-15 днів життя;
  • температура їжі 37-38 С;
  • молочні замінники повинні бути з високим вмістом жирів;
  • не перегодовуйте малюків;
  • молодняк утримують у чистих, добре вентильованих загонах;
  • хворих тварин ізолюють від інших.

Молодий зростаючий організм теляти потребу в мікроелементах. Кухонну сіль, крейда, кісткове борошно і кормові фосфати починають давати з 21 дня життя. При нестачі вітамінів дитина погано росте, тому контролюйте кількість корисних елементів у раціоні маляти.

Зараз у вільному продажу ба
гато ветеринарних препаратів для боротьби з авітамінозом. Ми ж рекомендуємо звернутися до фахівця за порадою.

Здоровий теля активний і бадьорий, при будь-яких відхиленнях від норми слід звернутися до лікаря

Будь-яке відхилення від норми, млявість, нездоровий вигляд можна залишати на самоплив. Консультація з ветеринарним лікарем позбавить малюків від важких наслідків захворювань, а вас – від переживань з цього приводу.

Тепер ви знаєте, що робити, якщо малюк перестав їсти. Обов’язково визначте першопричину відмови. Якщо новонароджене теля не вміє смоктати, то допоможіть йому. Протягом перших годин життя коров’ячий дитина зобов’язаний приймати їжу. Надалі акцентуйте увагу на травлення вихованця: при появі проносу миттю звертайтеся до ветеринарного лікаря, так як у теляти ще не зміцнів імунітет. Слідкуйте за чистотою приміщення і посуду. Вчасно зробіть всі потрібні щеплення.