Корисні поради

Скільки днів триває стимуляція овуляції

Стимуляція овуляції: навіщо і коли призначається?

Сьогодні жінкам, у яких проблеми з овуляцією, не поспішають ставити діагноз «безпліддя» і знають, як це лікувати. Сучасна медицина дає високі шанси вирішити цю задачу і пропонує ефективні методи лікування, які закінчуються настанням вагітності.

Не секрет, що менструальний цикл дуже чутливий до цілого ряду факторів і може в будь-який момент дати збої. Проблеми з овуляцією зустрічаються у багатьох жінок, але не варто впадати у відчай, адже існує рішення цієї проблеми. Стимуляція овуляції (іменована також індукція овуляції) – шанс для якнайшвидшого зачаття дитини. Даний метод широко застосовується в гінекології і репродуктивній медицині. У яких випадках варто вдатися до методу індукції овуляції? Яка його ефективність і як він проводиться? Про це і не тільки ви дізнаєтеся з цієї статті.

Стимуляція овуляції: що потрібно знати?

Стимуляція овуляції – популярний метод допоміжної репродуктивної медицини. Він дозволяє вирішити проблему безпліддя і за рахунок зростання числа овуляторних циклів підвищує ймовірність жінці завагітніти.

Стимуляція овуляції використовується при відсутності природної овуляції (ановуляція). Індукція овуляції призначається в тих випадках, коли яєчники не в змозі сформувати зрілу яйцеклітину.

Перед стимуляцією овуляції для зачаття жінка повинна пройти повне обстеження з метою виявлення причин безпліддя. Це дозволяє лікарю підібрати ефективну схему стимуляції і домогтися високої безпеки всього процесу.

Стимульована овуляція: суть методу

Суть даного медикаментозного методу полягає в тому, щоб впливати на яєчники за допомогою лікарських препаратів, аналогічних гормонів, що виробляються в організмі жінки. Вони підсилюють виділення гормонів для овуляції. Іншими словами, така медикаментозна терапія покликана допомогти овуляції і спрямована на вихід дозрілої яйцеклітини. Стимуляція дає можливість отримати більше кількість яйцеклітин. Для цього пацієнтці призначають препарати (гонадотропіни), що впливають на зміст фолікулостимулюючого гормону, які ведуть до дозрівання і виходу з фолікула відразу декількох яйцеклітин.

Стимуляція овуляції проходить поетапно: ⠀

  1. Лікар призначає медикаменти (в індивідуальному порядку).
  2. Завдяки ультразвукового дослідження виконується циклічний моніторинг функції яєчників і їх стану.
  3. Після ін’єкції препарату ХГЧ запускає процес виходу яйцеклітини з фолікула.
  4. Після овуляції проводиться статевий акт або штучна інсемінація.

В рамках ЕКЗ, як тільки фолікул досягає певного розміру, призначається пункція яєчників для отримання яйцеклітин для успішного запліднення.

Стимуляція овуляції – високий шанс завагітніти

Стимульована овуляція абсолютно безпечна. Вона дозволяє за короткий термін відновити фертильність у багатьох жінок з ановуляцією. Даний метод передбачає прийом спеціальних гормонів, вид, дозування і схема прийому підбираються в індивідуальному порядку. Призначені лікарські препарати потрібно приймати строго за рекомендацією лікаря. Ефективність цього медикаментозного методу можна оцінити за результатами ультразвукового контролю дозрівання фолікулів (фолікулометрія).

Стимуляція овуляції – це можливість:

  • сформувати повноцінну яйцеклітину, яка здатна до запліднення, і підштовхнути її до виходу з фолікула;
  • отримати більшу кількість яйцеклітин;
  • зачати здорову дитину в самий найближчий час.
  • Ановуляторному безплідді (гормональні збої, полікістоз яєчників, запальні захворювання яєчників, зайвий або мала вага жінки і т.п).
  • Безплідді неясного генезу (якщо після комплексного обстеження причини безпліддя не знайдені).

Стимуляція овуляції – відмінний метод для зачаття малюка

Сьогодні дана процедура добре зарекомендувала себе в сучасній репродуктивній медицині. Вона допомагає вилікувати безпліддя і відчути радість довгоочікуваного материнства. Як правило, стимуляцію овуляції добре переносять більшість пацієнтів і приблизно в 70% випадках настає довгоочікувана вагітність. Успіх методу залежить від порушень дозрівання фолікула, віку пацієнтки, загального стану здоров’я.

У період стимуляції заборонені дієти для схуднення і шкідливі звички. Для пацієнтки важливо повноцінне харчування, мінімум стресу і максимум позитивних емоцій.

Стимульована овуляція проводиться без будь-яких складних лабораторних дій і наявності спеціального
устаткування, як, наприклад, ЕКЗ. Жінці не потрібно перебувати в стаціонарі лікувального закладу.

Мрієте завагітніти і народити здорового малюка? У вас є проблеми із зачаттям? Не втрачайте час і якомога швидше зверніться до лікаря. Клініка репродуктивної медицини «LITA» проведе ретельну діагностику, виявить причини, за якими пара не може зачати дитину і розгляне можливість стимуляції овуляції. У нашій клініці багаторічна практика, великий досвід фахівців, ефективні методи лікування безпліддя. Ми призначаємо сучасні та перевірені препарати для стимуляції овуляції і допомагаємо швидко вирішити проблему безпліддя.

Пам’ятайте, що, довіряючи своє репродуктивне здоров’я досвідченим фахівцям, ви підвищуєте шанси на успішну вагітність. Поповніть свою сім’ю щасливим продовженням роду!

Що треба знати про овуляцію: симптоми, сприятливі дні та способи підвищити шанси на зачаття

Якщо жінка хоче збільшити шанси завагітніти, важливо знайти для цього найкращий час – овуляцію. Що це таке, скільки днів вона триває та як самостійно визначити оптимальний період для зачаття, розповідає Фактам ICTV акушерка-гінеколог Ольга Роговець.

Що таке овуляція

Овуляція – це визрівання та вивільнення яйцеклітини з яєчника. Саме на цьому етапі є можливість завагітніти.

– В ідеалі, якщо менструальний період регулярно триває 28 днів, пік овуляції має відбутися приблизно на 14 день менструального циклу. Проте в реальності будь-які чинники, як-от недоїдання чи стрес, можуть суттєво вплинути на час овуляції, – каже лікарка.

Симптоми овуляції

  • Збільшення розміру та підвищена чутливість молочних залоз.
  • Здуття живота.
  • Посилене сексуальне бажання.
  • Апетит до певних продуктів.
  • Зміна характеру цервікального слизу: з густого та ледь тягучого за 4-5 днів він перетворюється на більш розріджений, наче яєчний білок.
  • Зміна базальної температури на гормональному тлі.
  • Спазми або біль у нижній частині живота або з одного боку. Овуляція – це безболісний природний процес, проте іноді біль може виникати внаслідок розриву домінантного фолікула, в якому дозріла готова до запліднення яйцеклітина.

– Навіть якщо біль є, але він не порушує стан, це цілком нормально. Але за умови гострого болю, що супроводжується погіршенням стану або непритомністю, жінка потребує негайної медичної допомоги – пояснює Ольга Роговець.

Як визначити час овуляції та скільки днів вона триває

Вимірювання базальної температури. Під час виходу з яєчника яйцеклітини базальна температура підвищується на 0,5 °C. Помітити таке незначне коливання можна, якщо щодня вимірювати ректальну температуру одразу після пробудження, не встаючи з ліжка.

Календарний метод. Він необхідний для встановлення середньої тривалості менструального періоду й обчислення лютеїнової фази, яка триває зазвичай два тижні.

– Отже, період, що передує овуляції, а також сам момент овуляції утворюють так зване вікно фертильності. Наприклад, найсприятливіший час для зачаття за 28-денного циклу – з 14 до 17 день. Використовуйте цей час для планування бажаної вагітності, – радить акушер-гінеколог.

Але це стосується лише тих, у кого цикл регулярний. Для інших жінок зробити точний прогноз овуляції набагато складніше.

Деякі проблеми зі здоров’ям або життєві обставини можуть вплинути на овуляцію або навіть призвести до її зупинки.

  • грудне вигодовування або гіперлактинемія;
  • менопауза;
  • синдром полікістозних яєчників;
  • первинна недостатність яєчників;
  • аменорея внаслідок високого або низького рівня жиру в організмі, надмірного стресу, втоми або надмірного фізичного навантаження.

– Якщо місячні нерегулярні або їх взагалі немає, зверніться до гінеколога, щоб виключити будь-які серйозні захворювання, – наголошує Ольга Роговець.

Крім того, якщо жінка приймає протизаплідні таблетки або іншу гормональну контрацепцію, у неї не повинно бути овуляції.

Гормони, що входять до складу цих засобів, зупиняють овуляцію та загущують цервікальний слиз.

Чи можлива овуляція без менструації? Фахівці підтверджують, що можна овулювати, але не мати місячного циклу.

– Технічно, якщо у вас регулярна овуляція, менструація також повинна бути регулярною. Однак можна мати менструацію без фактичної овуляції та овуляцію без справжньої менструації, – пояснює гін
еколог.

Покращити шанси на овуляцію можна у різний спосіб:

  • підтримувати здорову вагу збалансованим харчуванням;
  • регулярно займатися спортом, але уникати надмірних фізичних вправ;
  • керувати стресом за допомогою методів релаксації.

Крім того, для стимуляції овуляції гінеколог допоможе підібрати відповідні ліки, якщо ви маєте бажання завагітніти.

Що таке овуляція, та як визначити, коли вона настає?

Готуючись до вагітності варто знати, що вірогідність зачаття підвищується в певні дні менструального циклу жінки, так звані фертильні дні. Ця фаза називається овуляторною та супроводжується вивільненням яйцеклітини.

В цій статті Ви дізнаєтесь:

Що таке овуляція?

Овуляція – це фаза менструального циклу, коли відбувається вихід з фолікула, який лопнув дозрілої статевої клітини готової до запліднення – яйцеклітини. Термін життя яйцеклітини від 12 до 24 годин.

Із залишку фолікула формується жовте тіло – це міні залоза, яка продукує прогестерон. Це гормон, який готує ендометрій матки до імплантації ембріона. Згодом яйцеклітина потрапляє в маткову трубу, звідки повільно переміщається до матки.

Якщо запліднення не відбулось, то яйцеклітина та жовте тіло підлягають інволюції, простими словами – руйнуються, ендометрій більше не піддається дії прогестерону, він відторгається та настає менструація.

Коли настає овуляція?

В середньому менструальний цикл триває 28 днів та складається з декількох фаз:

  • Фолікулярна фаза – триває з першого дня менструального циклу і до 7-22 дня. У цей час у яєчнику відбувається дозрівання домінантного фолікула, з якого згодом вивільниться яйцеклітина. В цей же час відбувається розростання ендометрію в матці.
  • Овуляторна фаза – настає в середньому на 14 день менструального циклу та триває близько трьох днів, супроводжується вивільненням лютеїнізуючого гормону, який сприяє завершенню розвитку фолікула. Далі стінки фолікула розриваються та яйцеклітина виходить до фалопієвої труби.
  • Лютеїнова фаза – настає одразу після овуляції та триває до початку наступної менструальної кровотечі.

Ранній вияв овуляції (відбувається на 7-10 день циклу) може бути пов’язаний із коротким менструальним циклом, перервою у вживанні гормональних контрацептивів, а також стресом. Регулярна рання овуляція, яка не викликає неприємних відчуттів або болю під час статевого контакту, гострого болю в животі, є природним явищем.

Пізня овуляція або відсутність регулярної щомісячної овуляції може вказувати на можливі патології або стани, а саме:

  • синдром полікістозних яєчників,
  • гіпотиреоз чи гіпертиреоз,
  • довготривалий стрес,
  • прийом естрогенів, прогестинів або антидепресантів,
  • а також зловживання наркотичними речовинами.

Ризик пізньої овуляції може підвищуватися у жінок з діабетом, ожирінням або недостатньою вагою.

Іноді пізня овуляція може бути наслідком підвищеного рівня пролактину (гіперпролактинемії) під час періоду грудного вигодовування. Також, протягом перших двох років після перших місячних дівчата можуть стикатися з ановуляторними циклами (коли овуляція не відбувається кожного місяця) через гормональні зміни.

Якщо при пізній овуляції існує підозра на можливу патологію яєчників, про що можуть вказувати нерегулярні менструації, волосяний покрив, різке збільшення ваги, акне, розрідження та випадіння волосся, консультація лікаря гінеколога є обов’язковою. Гінеколог може направити на моніторинг овуляції (фолікулометрію) для визначення порушень, стадії дозрівання та розміру фолікулів у яєчниках, а також можливих патологічних змін у матці (міоми, ендометріоз, кісти).

Додатково, гінеколог може рекомендувати стимуляцію овуляції за допомогою гормональної терапії.

Як визначити овуляцію?

Існують об’єктивні та суб’єктивні методи визначення овуляції.

  • вимірювання базальної температури
  • вираховування овуляції календарним методом
  • характер цервікального слизу

Вимірювання базальної температури

Протягом всього менструального циклу відбуваються зміни в базальній температурі тіла жінки. У фолікулярній фазі температура тіла тримається на рівні 36.4-36.7 градусів, а згодом поступово зростає.

У фазу овуляції температура тіла підвищується приблизно на 0,5 градусів та досягає 37-37.2 градусів. Одразу після овуляції, на наступний день температура тіла знову знижується.

Щоб відстежити овуляцію базальну температуру
тіла вимірюють щодня, починаючи з першого дня менструального циклу та записують. Правильно вимірювання базальної температури проводять одразу після сну, не встаючи з ліжка.

Вираховування овуляції календарним методом

Овуляція відбувається в середині менструального циклу. За умови того, що менструальний цикл регулярний можна вирахувати приблизну дату овуляції. Наприклад, якщо цикл триває 28 днів, то приблизна дата овуляції припадає на 14 день менструального циклу.

Характер цервікального слизу

Протягом всього менструального циклу виділяється цервікальний слиз, який має різний вигляд, густину та консистенцію в залежності від фази циклу. За декілька днів до овуляції підвищується рівень естрогену в крові внаслідок чого підвищується кількість виділень, вони стають липкими, в’язкими та нагадують по зовнішньому вигляду яєчний білок, мають білий чи прозорий колір.

Тест на визначення овуляції

Існують тест-смужки на визначення овуляції, що продаються в аптеці. Вони визначають рівень лютеїнізуючого гормону, який підвищується напередодні та безпосередньо в день овуляції.

По вигляду ці тести схожі на тести для визначення вагітності – тест-смужку занурюють в сечу і через 30-60 секунд поряд з контрольною смужкою має з’явитися друга, що буде свідчити про наявність овуляції.

Тести починають проводити за 2-3 дні до приблизної дати овуляції. Щоб не пропустити овуляцію тести необхідно виконувати 2 рази на день – зранку та ввечері щодня.

Ультразвукова фолікулометрія

Фолікулометрія – метод УЗД, що дозволяє в динаміці оцінити процес зростання і розвитку фолікулів в яєчниках протягом менструального циклу і підтвердити факт овуляції.

Отримані дані під час фолікулометрії, стан ендометрію та факт того, що овуляція відбулась в другій фазі циклу, дають можливість лікарю визначити сприятливий період для зачаття і можливі причини, чому зачаття не відбувається.

Про підготовку до проведення УЗД фолікулометрії Ви можете прочитати в статті «Як підготуватися до ультразвукової діагностики?»

Ознаки овуляції

Коли відбувається овуляція жінка може відчувати деякі зміни в своєму стані. До них відносять:

  • тягнучий біль внизу живота, в попереку, куприку чи паховій ділянці;
  • біль в животі, здуття, спазми;
  • підвищення лібідо за декілька днів до овуляції;
  • зміни в грудях – набрякання, чутливість, підвищена болючість;
  • підвищена чутливість до запахів, смаків, яскравого світла, часта зміна настрою;
  • підвищення вагінальних виділень, збільшується їх в’язкість та густина;
  • підвищення температури тіла приблизно на 0,5 градусів, яке невідчутне для жінки;
  • головний біль та нудота (внаслідок підвищення естрогену).

Болі під час овуляції: норма чи патологія?

Близько 40% жінок фертильного віку стикаються з болями під час овуляції. Овуляція супроводжується спазмом дрібних судин та вивільненням цитокінів – це білкові «посередники» для зв’язку між клітинами, що може спричинити виникнення больових відчуттів. До того ж при розриві фолікула під час виходу яйцеклітини до фалопієвої труби виділяється рідина, яка може потрапляти в порожнину малого тазу. В нормі біль може тривати від декількох хвилин до 24 годин.

Якщо біль триває більше доби, необхідно звернутися до лікаря, бо це може бути ознакою ендометріозу, спайкового процесу в порожнині малого тазу чи непрохідності маткових труб.

Якщо ви плануєте вагітність , лікарі МЦ «Лелека» рекомендують підійти до цього питання зважено та заздалегідь підготуватися і пройти комплексне обстеження разом з майбутнім татком . Це допоможе адекватно оцінити стан організму та за необхідності провести оздоровчі процедури, щоб знизити ризики виникнення ускладнень до настання вагітності, під час виношування дитини та пологів.

Лікар акушер-гінеколог

Досвід роботи – 17 років