Рамадан 2023 — дати, історія, традиції
Рамадан – щорічний місяць обов’язкового мусульманського посту. У 2023 році Рамадан починається в березні й триватиме майже весь квітень. Відповідно до традицій, мусульманам протягом цього часу не можна пити і їсти у світлий час доби. Докладніше про точні дати посту, його особливості та завершення читаємо в нашій статті.
Рамадан – місяць обов’язкового мусульманського посту. Мусульманський календар заснований на місячному календарі, тому щороку терміни початку та кінця Рамадану змінюються.
У 2023 році священний місяць починається із заходом сонця 23 березня та закінчується 21 квітня. На заході сонця в ніч на 21 квітня віруючі відзначають свято розговіння (закінчення посту) — Ураза-байрам.
Як правильно називати священний місяць? В інтернеті та літературі часто можна зустріти два варіанти – Рамадан та Рамазан. Обидва варіанти варто вважати правильними, при цьому класичною вважається назва Рамадан від арабської «Ramadan».
Усі правила суворого посту починають діяти у темний час доби. За тим же принципом слід завершувати пост — із заходом сонця 20 квітня, коли мусульмани збираються у мечетях на колективну молитву.
Свято розговіння для релігійного мусульманина дуже важливе. Воно, подібно до дзвону, сповіщає про те, що людина впоралася з найважчим випробуванням в ім’я Бога.
До закінчення Рамадану починають готуватися заздалегідь: проводиться капітальне прибирання будинку та двору, люди готують святкові страви та найкращі вбрання. Обов’язковим ритуалом вважається роздача милостині. Це компенсує помилки, яких людина могла допустити під час посту. При цьому жертвують або грошима, або продуктами харчування.
Рамадан — історія та традиції
Рамадан – священний місяць посту – вперше згадується у Корані. Згідно з текстом, «поститися слід лічені дні».
Пов’язаний Рамадан з 610-м роком за християнським календарем, коли пророк Мухаммед став одержувати одкровення від Аллаха і з’явився Коран. Це сталося саме у Рамадан.
Святковими вважаються і місяць посту, і Ураза-Байрам — саме свято після Рамадану, яке триває три дні.
Пост в Ісламі — один із найсуворіших серед усіх світових релігій. Головна заборона передбачає відмову від вживання їжі та навіть води у світлий час доби.
За Кораном прийом їжі можливий лише після того, як стане настільки темно, що чорну нитку стає неможливо відрізнити від білої. Суть посту полягає в тому, щоб присвятити свої думки Аллаху. Під час Рамадану віруючі також по можливості здійснюють малий хадж до Мекки та Медини.
Якщо бути точніше, тобто і пити не можна від сухуру (першого прийому їжі до світанку) до іфтара (вечірнього прийому їжі після заходу сонця).
Сухур — перший прийом їжі. Снідати бажано до перших ознак світанку, коли ще не видно ранкової зорі. Вважають, що сухур слід робити якомога раніше, тоді Аллах нагородить віруючого.
Іфтар — другий і останній прийом їжі. Вечеряти слід після вечірньої молитви, коли сонце зникло за обрій.
Раніше час сухура та іфтара визначали в кожній родині, або в мечеті, де традиційно вивішували час сніданку та вечері. Але тепер подивитися час сухуру та іфтару за місцевим часом можна на різних сайтах.
Рамадан – що не можна і що можна робити
Найбільш очевидна заборона під час місяця Рамадан пов’язана з відмовою від їжі та води, але, крім цього, мусульманам у світлий час заборонено:
- курити або нюхати тютюн, у тому числі курити кальян,
- ковтати будь-яке мокротиння, яке потрапило в рот, так як це вже вважається питтям,
- мати інтимну близькість,
- спеціально провокувати блювання.
Під час Рамадану дозволено:
- приймати ліки через уколи (у тому числі вакцинуватися),
- купатися (за умови, що вода не потрапить до рота),
- вмиватися і чистити зуби (ковтати воду, зрозуміло, не можна),
- ковтати слину.
Не вважається порушенням посту випадкове попадання їжі чи води до рота (наприклад, потрапляння води до рота під час дощу).
Важливо пам’ятати, що під час священного місяця грішно порушувати основні заборони релігії. Іслам не приймає вживання алкоголю та свинини, незалежно від того, вдень це зроблено чи вночі.
Рамадан — кого звільняють від додержання посту
Від дотримання Рамадану звільняються вагітні та годуючі жінки, неповнолітні, літні та хворі. Причому під хворими розуміються як люди з фізичними недугами (виразка шлунка, діабет тощо.), так і люди з душевними розладами.
Також їсти і пити в Рамадан можуть мандрівники, які перебувають у тривалій подорожі. Але вони потім повинні надолужити всі пропущені дні.
Рамадан — поради для ранкової та нічної трапез
Суворих релігійних вказівок щодо ранкової та нічної трапез немає, але є поради, корисні для віруючих.
Під час ранкової трапези важливо добре поснідати, щоб не виникало бажання порушити піст удень. Фахівці радять вживати більше складних вуглеводів – каші, салати, сухофрукти, деякі види хліба. У багатьох країнах Сходу вранці прийнято вживати фініки. Також важливо випити більше води, щоб вдень не страждати від спраги.
Під час нічної трапези обов’язково слід заповнити нестачу води в організмі та випити більше води. Відповідно до традицій, вечірнє розговіння під час Рамадану – свято, і на стіл прийнято ставити найкращі страви: фрукти та випічку. При цьому не варто переїдати, крім того, краще уникати жирної і смаженої їжі (така їжа перед сном користі не принесе).
Навруз Байрам — дата, історія, традиції
Мнение редакции может не совпадать с мнением автора статьи.
Начался Рамадан 2023: сколько длится, что можно и нельзя делать
Рамадан – это мусульманский пост, который длится целый месяц.
22 апреля 2023 года у мусульман начался Рамадан – священный месяц поста, усердных молитв и добрых поступков. На протяжении 30 дней мусульмане отказываются от еды и питья в светлое время суток, воздерживаются от грехов и стараются совершать праведные дела.
Когда Рамадан 2023
Рамадан – это девятый месяц мусульманского календаря. Мусульмане пользуются лунным календарем, поэтому их даты отличаются от календарных, а их год короче на 11 дней. Каждый год Рамадан сдвигается на 11 дней назад.
В 2023 году Рамадан начинается 22 или 23 марта в зависимости от часового пояса (в Украине – 22 марта), а заканчивается 21 или 22 апреля.
История и суть Рамадана
Месяц Рамадан почитается мусульманами как месяц, когда пророк Мухаммед получил от Аллаха главную священную книгу ислама – Коран. В течение месяца мусульмане соблюдают строгий пост в светлое время суток. Для мусульман пост – не наказание, а возможность раскаяться за грехи и проявить уважение к Аллаху. Поэтому Рамадан всегда ожидают с радостным предвкушением.
Что нужно делать в Рамадан
В течение месяца Рамадан мусульмане не едят и не пьют воду от рассвета до заката. При этом ночью можно есть любую еду, за исключением запрещенной для всех мусульман (например, свинины). Вечерний прием пищи после захода солнца называется ифтар, а утренний перед рассветом – сухур.
Каждое утро в Рамадан мусульмане произносят ният – специальные слова с намерением соблюдать пост. Также в течение дня пять раз произносят намаз – ежедневные молитвы, и читают Коран.
Во время Рамадана принято совершать добрые дела и подавать милостыню нуждающимся. Также с помощью подаяния можно “компенсировать” дни поста, если по уважительной причине не получилось соблюсти пост.
Кто может не поститься в Рамадан
Пост в Рамадан могут не соблюдать те люди, которым он может навредить. К ним относятся следующие категории:
- беременные и кормящие женщины;
- женщины во время менструации;
- пожилые и больные люди;
- душевнобольные люди;
- путники, которые находятся в дороге;
- дети.
При этом правилом хорошего тона в Рамадан считается не есть днем при тех мусульманах, которые соблюдают пост.
Что нельзя делать в Рамадан
Помимо запрета на еду и питье в дневное время есть ещё несколько запретов в Рамадан. В священный месяц нельзя:
- жить интимной жизнью;
- курить сигареты и кальян, нюхать табак;
- забывать про молитвы и наят;
- провоцировать рвоту.
При этом не считается грехом, если человек был вынужден нарушить пост по уважительной причине, например, из-за болезни.