Нерест форели
Нерест форели – это что-то из ряда невероятного, поскольку не вписывается в обычное понимание размножения рыбы. Этот процесс интересен тем, что он проходит совсем по-другому, нежели у других видов рыб. Вот как раз об этом и пойдет речь в этой статье.
Когда форель идет на нерест
На третьем году жизни форель готова метать икру и готова отправиться к местам, где она ежегодно откладывает икру. Причем, существуют виды этой рыбы, которые начинают метать икру в два года, а также встречаются виды, половозрелость которых отмечается в 5-6 лет. Обычная ручьевая форель делает это в 3-х летнем возрасте. Большинство видов рыб откладывают икру с приходом весны, когда природа начинает оживать. Причем, каждый вид рыбы старается отнереститься в приемлемых условиях, когда температура воды начинает активно повышаться. К сожалению, форель не относится к таким видам рыб, потому что ее нерест происходит поздней осенью или в начале зимы. Это тот период, когда о нересте рыбы вообще уже нет никаких разговоров. Где-то в октябре-ноябре месяце форель уходит на нерест. Период может смещаться в зависимости от климатических особенностей региона и вида форели. Чем холоднее климатическая зона, тем раньше она уходит на нерест.
Самим ранним периодом нереста является сентябрь месяц, а самим поздним – декабрь месяц. При этом, следует отметить, что встречаются виды этой рыбы, которые нерестятся на протяжении всего года. И все же, основные виды форели начинают нереститься в октябре-ноябре месяце.
После того, как форель появилась на традиционных местах размножения, она начинает активно метать икру. Причем, делает это она рано утром или поздно вечером, после захода солнца. В утренние часы она проявляет не высокую активность, а вот после наступления темноты и до полуночи активность форели наивысшая. Самки избавляются от всей икры за несколько подходов, делая перерывы на отдых. При этом, она сможет выметать всю икру не раньше, чем за неделю.
Места нереста форели
С приходом осени форель начинает движение вверх по реке к своим излюбленным местам для икромета. При этом, она преодолевает различные препятствия или водопады, высотой до 4-х метров. Это говорит о том, насколько сильна эта рыба и насколько сильно развит инстинкт размножения.
Прекрасными местами для нереста могут являться участки реки, находящиеся вблизи перекатов и имеющие быстрое течение. Дно таких участков должно быть укрыто камнями. Именно среди камней и предпочитает откладывать икру форель. Кроме этого, интересными местами для форели являются участки реки, дно которых усеяно мелкой галькой, размерами до 3-х см. Если рыба по каким-то причинам не смогла добраться до подходящего места, то она может отнереститься на участках, где дно усеяно крупной галькой. Глубина водоема на этих участках не большая и может достигать не более 1 метра. Поэтому, за ее нерестом, можно наблюдать с берега.
Как проходит нерест форели
Подыскав подходящее место, самка начинает формировать не большое углубление на дне. В этом процессе принимают участие все части тела. После этого она откладывает несколько десятков икринок в эту лунку, после чего самец ее тут же оплодотворяет. К процессу оплодотворения самка старается не допускать более молодых самцов, заботясь о здоровье своего потомства.
После этого, самка зарывает это место, чтобы икра не была съедена хищниками или не унесена течением. Несмотря на то, что икра отлично прилипает к любому предмету на дне реки, этот эффект быстро исчезает и икра уносится течением. Зная об этом, самка все делает очень быстро. Несмотря на это, выживут немногие, тем более, что процесс инкубации не быстрый. Мало того, даже появившиеся на свет мальки форели не все доберутся до своих излюбленных мест, где они проведут оставшуюся жизнь.
Икра у форели размером с горошек душистого перца зеленоватого или оранжево-красного оттенка. Самка может отложить от 500 до 2000 икринок. Примерно через 2-3 месяца на свет появятся мальки форели, длиной около 2-х см. Некоторое время они питаются желточным мешком, который остается у них от икринок. При этом, они находятся между камнями, долго не покидая своего укрытия. После того, как они немного подрастут и окрепнут, начинается период самостоятельного поиска пищи. В этот период они переходят на питание планктоном.
Окрепшие и выжившие мальки начинают скатываться вниз по течению уже весной. Как правило, ниже по течению имеется достаточно пищи для роста. От питания планктоном, они пер
еходят на питание мелкими насекомыми, которые по тем или иным причинам упали в воду. Следующий этап – это охота на поденку и т.д. Уже к осени, «мелочь» форели достигает длины 9 см. где-то через 2 года жизни, форель достигнет длины 20 см и будет считаться полноценной особью, пригодной для ловли.
То, что форель нерестится в периоды холодов, это уникальное явление, поскольку трудно представить, как в такой холодной воде развивается эмбрион. Хотя форель не является единственным представителем, размножающимся в подобных условиях. Если взять, к примеру, налима, то он нерестится вообще в разгар лютых морозов, которые приходятся на конец декабря и на январь месяц. И это удивительное явление достойно своего внимания. Мало того, это указывает на то, насколько сильна матушка-природа и насколько велики ее возможности.
Нерест коропа
Багато рибалок практикують цілеспрямований лов коропа. Короп – це риба, яка досить популярна серед рибалок і має багато різновидів. Диким родичем коропа є сазан. Вперше карпа почали штучно розводити в Китаї, після чого він поширився по всьому світу. У наш час його повсюдно розводять, завдяки смачного м’яса і простоті його змісту. З м’яса коропа можна приготувати масу різних, досить смачних страв.
Водиться ця риба і в природних умовах у багатьох ставках, озерах і річках. Залежно від характеру водойми, коропи можуть відрізнятися за зовнішнім виглядом. Наприклад, коропи, що водяться у водоймах зі стоячою водою, відрізняються більш горбатим тілом і більшою лускою, а коропи, які населяють річки, мають більш дрібну луску, але виростають до великих розмірів, ніж інші родичі, що живуть у водоймах зі стоячою водою.
Ловля коропа – це досить-таки цікаве заняття, яке вимагає відповідних снастей і оснастки. Знадобиться також величезне терпіння.
- 1 Коли нереститися короп в середній смузі?
- 1.1 Тривалість нересту
- 1.2 При якій температурі нереститися короп?
- 1.3 В якому віці нереститися короп?
- 2.1 Особливості нересту карпа
- 2.2 Поведінка коропа після нересту
- 2.3 чи Клює короп під час нересту?
- 2.4 Нерест коропа в ставку
- 2.5 Нерест коропа в Білорусії
- 2.6 Як короп нереститься на Уралі
- 3.1 Відпочинок після нересту
- 3.2 Нереститься чи штучно виведений короп?
Коли нереститися короп в середній смузі?
Нерест коропа має свої особливості, оскільки це більше теплолюбна риба, хоча вона й прижилася в середній смузі. Вже наприкінці квітня може початися його нерест. У травні місяць він нереститься практично масово, захоплюючи початок червня. При цьому, окремі особини можуть продовжувати відкладати ікру аж до серпня місяця. Але це можна віднести скоріше до винятків, тому орієнтуватися на окремі особини не слід. В основному, сигналом для початку нересту служить встановилася тепла погода, як вдень, так і вночі. Найбільш оптимальним вважається період початку літа, коли вода вже встигає прогрітися до потрібної температури. Хоча в деяких випадках, можливий нерест коропа як раніше, так і пізніше оптимальних строків, залежно від географічного розташування водойми і впливу інших факторів.
Тривалість нересту
Як правило, період нересту триває десь один місяць, але це тоді, коли умови супроводжують, тому період нересту може затягнутися. При цьому, слід зазначити таку послідовність: раніше за всіх нереститься молодий короп, а в останню чергу, досить великі особини. Процес нересту може затягнутися, якщо в цей період, раптом, температура води знизиться. У таких випадках, риба буде чекати, коли підніметься температура води до потрібної позначки.
Якщо розглядати процес нересту протягом однієї доби, короп починає процес нересту рано вранці, а до полудня його закінчує.
При якій температурі нереститися короп?
Температура води відіграє основну роль у процесі нересту риби. З приходом весни, коли починається розлив, короп проявляє підвищену активність, хоча це ще не період для його нересту. Умовами для відкладання ікри коропом вважаються:
- Температура води близько 18-21 градус.
- У холодній воді короп не відкладає ікру.
- Якщо наприкінці весни або початку літа встановиться тепла погода, а це якраз умови для активного нересту карпа.
Оскільки нерест залежить від ступеня прогрівання води, то в першу чергу нереститься короп, який водиться у водоймах зі стоячою водою, де вода прогрівається швидше. Потім відбувається нерест коропа в річках, де вода прогрівається повільніше, з-за наявності течії.
Цікаво зна
ти! Незважаючи на те, що при розливі вода нагрівається краще, короп все ж відкладає ікру в руслі річки, як — ніби він знає, що якщо рівень води різко впаде, то ікра пропаде. До того ж, у місцях розливу промишляють хижі риби, а особливо щука, яка воліє метати ікру саме на таких ділянках.В якому віці нереститися короп?
В основному, короп починає відкладати ікру при досягненні 3-5 років життя. До цього моменту короп може досягати в довжину близько 25 сантиметрів. І знову ж таки, багато що залежить від характеру водойми та наявності кормової бази. Чим більше їжі, тим швидше риба росте і стає статевозрілою.
Нерестовий період карпа
Процес нересту карпа дещо відрізняється від нересту інших видів риб по характерним особливостям. Наприклад:
- Самці плавають поруч з самками і створюють шум у вигляді сплесків, щоб привернути самок. Якщо на водоймі немає сторонніх звуків, то можна чітко чути подібні сплески. Багато рибалок прислухаються до подібних звуків, щоб визначити в якому місці здійснюється нерест, щоб потім вибрати уловисті місце.
- В період нересту луска самців покривається численними невеликими горбками, видними неозброєним оком. У разі затримання такої особи не варто насторожуватися: вона не хвора.
- У процесі метання ікри самки розподіляють її за допомогою хвоста в самі важкодоступні місця або, щоб вона закріпилася на рослинності.
- За самкою тут же слід самець і запліднює ікру.
Ікру коропа легко відрізнити від ікри іншої риби по характерним точкам, якими покритий жовток.
Особливості нересту карпа
Тільки тепло починає серйозно проявлятися, самки коропа починають вести активне життя. Вони метаются по водоймі в пошуках підходящих місць для нересту. Поруч з ними знаходяться і самці. Така активність триває до тих пір, поки вода не прогріється до потрібної температури, що вказує на початок ікрометання. Причому, в теплій воді короп починає вести спокійне і розмірене життя.
Поведінка коропа після нересту
Після процесу нересту настає процес відновлення нормальної, розміреного життя коропа, який триває близько 2-х тижнів. При цьому, короп повністю відновлює свої сили в перших числах липня. У цей період короп не виявляє особливої активності, а його клювання не зовсім активний. В цей період він, як і більшість видів риб, може відмовитися від їжі взагалі. Що стосується молодих особин, які ще не досягли статевої зрілості, то їх клювання практично не припиняється.
Клює чи короп під час нересту?
Як правило, з настанням процесу ікрометання активність клювання коропа знижується десь на 70 %. Тому, в цей період розраховувати на впіймання карпа особливо не слід. При цьому, не варто впадати у відчай, адже після нересту, десь через пару тижнів, короп буде радий всьому, що йому запропонують в якості приманки.
Нерест коропа в ставку
Процес нересту коропа в ставку дещо відрізняється від процесу нересту на річках. Справа в тому, що ставки мало коли розливаються і короп підходить близько до берега, щоб відкласти ікру. Як правило, самки вибирають важкодоступні ділянки із заростями водної рослинності або іншими перешкодами, у вигляді нагромадження коренів або завалів дерев. Короп намагається захистити ікру від посягань хижої риби, відклавши її в практично недоступні місця. Оскільки вода в ставках прогрівається швидше, то період нересту може початися раніше, вже при температурі води +15 градусів, хоча, в основному, ікрометання відбувається при температурі не нижче +18 градусів.
Нерест коропа в Білорусії
У Білорусії короп нереститься де-то в такі ж терміни, як і в Україні, і в Росії. Єдино, що в цей період у Білорусі діє дуже сувора заборона на будь-яку рибалку в період нересту. В інших країнах заборони не настільки жорсткі і на це часто просто закривають очі.
Для кожного виду риби встановлені часові відрізки, що забороняють лов риби. Що стосується карпа, то заборона діє з 31 травня по 1 липня.
Як короп нереститься на Уралі
Температурні режими Уралу вносять свої корективи в процес ікрометання карпа. Як відомо, тут вода прогрівається повільніше, і риба може почати нерест при температурі +16 градусів. Тут проявляється ще одна особливість поведінки карпа: після нересту він починає активно харчуватися вже на третій день. Тому, тут не доводиться довго чекати початку клювання цієї риби.
Коли клює короп після нересту?
Після того, як короп відклала ікру, він протягом 2-х або 3-х тижнів відпочиває і л
ише потім починає активно харчуватися. Точні терміни виділити абсолютно нереально, оскільки процес нересту може розтягнутися на невизначений час. Що стосується більш холодних регіонів, таких як Урал, наприклад, то тут все відбувається дещо по-іншому.Тому визначити точно, коли короп віднереститься неможливо з ряду причин. При цьому, можна сказати, що десь на початку або середині липня варто розраховувати на активне клювання коропа.
Відпочинок після нересту
Будь-яка риба після нересту веде себе по-особливому, і короп не є винятком. Після ікрометання вони ведуть себе активно і не звертають уваги ні на які приманки. В цей період вони навіть перестають харчуватися, перебуваючи постійно в укритті. Зловити коропа в цей період дуже складно, хоча в деяких досвідчених рибалок це виходить. Швидше за все, вони використовують цілий набір атрактантів, щоб у коропа прокинувся апетит.
Найбільш цікавими в цей період місцями для коропа вважаються тихі заводі, зарості водної рослинності або нагромадження повалених дерев.
Природно, що точно розрахувати цей період, так само не вдасться, оскільки для кожної водойми він може бути різним в силу різних причин. Період нересту, а точніше його початок, залежить від багатьох факторів. Від цих же факторів залежить і тривалість відпочинку риби.
Нереститься чи штучно виведений короп?
Справа в тому, що видів карпов кілька, і те, що робить один вид, на це не здатний іншого. Насправді, практично всі штучно виведені карпи здатні розмножуватися. Якби короп не був здатний на це, то його навряд чи можна було зустріти в диких водоймах усього світу.
На закінчення можна відзначити, що нерест коропа, хоча і незначно, але відрізняється від нересту інших видів риб. Це пов’язано, в першу чергу, з температурними умовами, що свідчить про теплолюбні цієї риби. Незважаючи на це, коропа можна зустріти навіть на Уралі.
Короп – це обережна і сильна риба, тому, багато рибалок практикують його ловлю. Кожному рибалці хочеться випробувати свої сили і свої вміння в поєдинку з коропом. На жаль, щоб зловити коропа, тим більш важкого, необхідно озброїтися надійними знаряддями і знати особливості його поведінки, а також його гастрономічні уподобання. Спеціально для лову коропа розроблено ряд особливих принад, начебто бойлов.
Карпа, в основному, вирощують штучно на платних водоймах або в рибних господарствах, де на нього і полюють рибалки.