65% українців, які виїхали за кордон через війну, не планують повертатися ближчим часом
Близько двох третин українців, які з початком повномасштабної війни виїхали за кордон, поки не планують повертатися в Україну.
Про це свідчать результати опитування, проведеного Управлінням Верховного комісара ООН у справах біженців, пише “Європейська правда”.
Опитування проводилося серед 4900 українців, які зараз проживають у Польщі, Чехії, Угорщині, Молдові, Румунії та Словаччині, у середині травня-середині червня.
Більшість опитаних українців кажуть, що хочуть повернутися в Україну, коли з’явиться така можливість, але 65% поки планують залишатися у тій країні, де опинилися, і 9% – переїхати до іншої. Головним фактором, який спонукатиме їх повертатися, називають зниження інтенсивності бойових дій.
16% опитаних повідомили, що хочуть поїхати в Україну у найближчі два місяці, але майже всі – тимчасово, щоб побачитися з рідними й друзями або вирішити справи. 40% з тих, хто планує повертатися, збирались зробити це протягом наступного місяця, а решта – не впевнені, коли саме поїдуть.
Плани людей суттєво різняться залежно від регіону проживання – так, готових повертатися набагато більше серед мешканців Києва і західних областей, ніж сходу та півночі.
Серед тих, хто поки планує залишатися у тій країні, що й зараз, більша за середню частка людей, які опікуються дітьми чи літніми родичами, разом з якими приїхали; тих, хто виїхав у перші дні повномасштабної війни і ті, хто проживає у наданому житлі або знімає житло сам. Серед тих, хто має наміри змінити країну перебування – помітно більше українців, які виїхали за кордон нещодавно і тих, які наразі проживають у центрах розміщення біженців. Найчастіше такі люди хочуть переїхати до Німеччини (33%), Чехії (7%) або Канади (5%)
70% респондентів виїхали з країни разом з кимось, найчастіше – найближчими родичами, і в 90% випадків члени родини – жінки й діти. 82% респондентів залишили в Україні щонайменш одного близького члена родини.
77% мають вищу або професійно-технічну освіту та досвід роботи.
За даними УВКБ, зараз за межами України у Європі залишаються близько 5,6 млн українців з тих 8,8 млн, які перетинали кордон на виїзд після 24 лютого, а близько 3,3 млн вже повернулися.
Перші серед перших: які тварини побували у космосі перед людьми, торуючи їм шлях
Навіщо? Для дослідження різних біологічних процесів, впливу на них мікрогравітації тощо. Як ти вже знаєш, 6 країн успішно запускали тварин у космос: СРСР, США, Франція, Китай, Японія й Іран. Ще Аргентина може бути у цьому списку, але немає чітких доказів, що місії цієї країни були успішними.
А хто ж із тварин був першим серед перших у космосі
Про перших істот взагалі та перших приматів
Першими істотами зі Землі у космосі були плодові мушки.
- На Фау-2 США запустили їх 20 лютого 1947 року з полігону Вайт-Сендс у Нью-Мексико.
- Ракета досягла висоти у 109 кілометрів, а міжнародно визначений кордон космосу – висота у 100 кілометрів.
- Плодових мушок приземлили у капсулі – вони вижили.
Першим приматом, мавпою і першим ссавцем у космосі став Альберт II (макака-резус) 14 червня 1949 року.
- З імені можна здогадатися, що був і Альберт І, але його місія провалилася – він не досяг межі у 100 кілометрів.
- Альберт II досяг – 134. На жаль, він загинув від удару після падіння з парашутом.
- Загалом доля мавп, яких запускали у космос, втішною не була – загинули щонайменше дві третини.
Мавп до космосу запускали часто, щоб перевірити, що чекатиме на людей / Фото Air and Space Museum
Про інших тварин, які тримають першість
- Перша миша опинилася в космос (на 137-у кілометрі) 31 серпня 1950 року, і це теж зробили США.
- Першими собаками (і першими живими вищими організмами, які успішно відновилися після космічного польоту) 22 липня 1951 року стали Циган і Дезик. Їх вивів у космос СРСР.
- 2 липня 1959 року радянська ракета R2 досягла 212 кілометрів, занісши туди двох собак і Марфушу – першого кролика, який побачив космос.
- Першою твариною на орбіті Землі 3 листопада 1957 року теж стала собака – Лайка. Вона потрапила на борт радянського космічного корабля “Супутник-2”.
- Перший щур – Гектор – потрапив у космос зусиллями Франції. Це вдалося зробити 22 лютого 1961 року.
- 9 березня 1961 року Радянський Союз запустив на “Супутнику-4” собаку Чернушку, кількох мишей, а також вперше жаб і морську свинку. Усі вони успішно повернулися та відновилися.
Ну і, у принципі, по “перших” тваринах – все. А вже 12 квітня 1961 року Юрій Гагарін став першою людиною в космосі.
Зауважимо, що у 2022 році відбудеться перша українська місія на Місяць. Її офіційним партнером став бренд Nemiroff. Він у співпраці з компанією Spacebit відправлять на супутник Землі техніку, яка збиратиме наукові дані. Для України цей проєкт надзвичайно важливий, адже він дозволить відновити репутацію привілейованої космічної держави на світовій арені, дасть поштовх до розвитку українських комерційних космічних проєктів, а також сприятиме популяризації космічної тематики серед українців.