Корисні поради

Хто був першою жінкою фараона

Могутні жінки-фараони Єгипту

Правителі стародавнього Єгипту , фараони, майже всі були чоловіками. Але жменька жінок також панувала над Єгиптом, включаючи Клеопатру VII і Нефертіті, яких пам’ятають і сьогодні. Інші жінки також правили, хоча історичні дані про деякі з них у кращому випадку мізерні, особливо про перші династії, які правили Єгиптом.

Нижче наведено список жінок-фараонів Стародавнього Єгипту в зворотному хронологічному порядку. Він починається з останнього фараона, який правив незалежним Єгиптом, Клеопатри VII, і закінчується Меріт-Нейт, яка 5000 років тому була, ймовірно, однією з перших жінок, що правили.

Клеопатра VII (69–30 до н. е.)

Print Collector / Getty Images

Клеопатра VII , дочка Птолемея XII, стала фараоном, коли їй було близько 17 років, спочатку вона була співправителем зі своїм братом Птолемеєм XIII, якому на той час було лише 10 років. Птолемеї були нащадками македонського генерала армії Олександра Македонського. Під час династії Птолемеїв кілька інших жінок на ім’я Клеопатра служили регентами.

Діючи від імені Птолемея, група старших радників усунула Клеопатру від влади, і вона була змушена втекти з країни в 49 році до н.е. Але вона була сповнена рішучості повернути собі посаду. Вона зібрала армію найманців і шукала підтримки римського лідера Юлія Цезаря . Завдяки військовій могутності Риму Клеопатра перемогла війська свого брата та відновила контроль над Єгиптом.

Клеопатра та Юлій Цезар зав’язалися романтично, і вона народила йому сина. Пізніше, після вбивства Цезаря в Італії, Клеопатра приєдналася до його наступника Марка Антонія. Клеопатра продовжувала правити Єгиптом, поки Антоній не був повалений суперниками в Римі. Після жорстокої військової поразки вони вбили себе, і Єгипет упав під владу Риму.

Клеопатра I (204–176 до н. е.)

CM Dixon / Print Collector / Getty Images

Клеопатра I була дружиною єгипетського Птолемея V Епіфана. Її батьком був Антіох III Великий, грецький цар Селевкідів, який завоював велику частину Малої Азії (на території сучасної Туреччини), яка раніше була під контролем Єгипту. Намагаючись укласти мир з Єгиптом, Антіох III запропонував свою 10-річну доньку Клеопатру заміж за Птолемея V, 16-річного правителя Єгипту.

Вони одружилися в 193 році до нашої ери, і Птолемей призначив її візиром у 187 році. Птолемей V помер у 180 році до нашої ери, і Клеопатра I була призначена регентом свого сина, Птолемея VI, і правила до своєї смерті. Вона навіть карбувала монети зі своїм зображенням, причому її ім’я було пріоритетніше імені її сина. Її ім’я передує імені її сина в багатьох документах між смертю її чоловіка і 176 роком до нашої ери, роком її смерті.

Таусрет (помер 1189 р. до н. е.)

Бібліотека зображень де Агостіні / Getty Images

Таусрет (також відома як Тусрет, Таусрет або Тавосрет) була дружиною фараона Сеті II. Коли Сеті II помер, Таусрет служив регентом свого сина Сіптаха (він же Рамзес-Сіптах або Мененптах Сіптах). Сіптах, ймовірно, був сином Сеті II від іншої дружини, що робило Таусрет його мачухою. Є деякі ознаки того, що Сіптал міг мати певну інвалідність, яка, можливо, стала причиною його смерті у віці 16 років.

Після смерті Сіптала історичні записи свідчать, що Таусрет була фараоном протягом двох-чотирьох років, використовуючи для себе королівські титули. Гомер згадує, що Таусрет спілкувався з Оленою навколо подій Троянської війни . Після смерті Таусрета в Єгипті почалися політичні потрясіння; в якийсь момент її ім’я та зображення було знято з її могили. Сьогодні кажуть, що мумія в Каїрському музеї належить їй.

Нефертіті (1370–1330 до н. е.)

Андреас Ренц / Getty Images

Нефертіті правила Єгиптом після смерті свого чоловіка Аменхотепа IV. З її біографії збереглося небагато; можливо, вона була дочкою єгипетських вельмож або мала сирійське коріння. Її ім’я означає «прекрасна жінка прийшла», і в мистецтві її епохи Нефертіті часто зображується в романтичних позах з Аменхотепом або як його рівний у битві та лідерстві.

Однак Нефертіті зникла з історичних записів через кілька років після вступу на престол. Вчені кажуть, що вона могла прийняти нову особу або бути вбитою, але це лише обгрунтовані припущення. Незважаючи на відсутність біографічних відомостей про Нефертіті, її скульптура є одним із найбільш широко відтворених давньоєгипетських артефактів. Оригінал експонується в берлінському Новому музеї.

Історія Менеса, першого фараона Єгипту

Політичне об’єднання Верхнього та Нижнього Єгипту відбулося приблизно в 3150 році до нашої ери, за тися
чі років до того, як історики почали записувати такі речі. Єгипет був стародавньою цивілізацією навіть для греків і римлян, які були так само далекі в часі від цього раннього періоду Єгипту, як і ми сьогодні.

Хто був першим фараоном, який об’єднав Верхній і Нижній Єгипет? За словами єгипетського історика Манефона, який жив наприкінці IV століття до нашої ери (період Птолемеїв ), засновником єдиної єгипетської держави, яка об’єднала Верхній і Нижній Єгипет під єдиною монархією, був Менес. Але точна особистість цього правителя залишається загадкою.

Нармер чи Ага був першим фараоном?

В археологічних документах майже немає згадок про Менеса. Натомість археологи не впевнені, чи слід ідентифікувати «Менеса» як Нармера чи Агу, першого та другого царів Першої династії. Обом правителям приписують об’єднання Єгипту в різний час і різні джерела.

Археологічні докази існують для обох можливостей. Палітра Нармера , розкопана в Ієраконполісі, показує з одного боку царя Нармера в короні Верхнього Єгипту (конічний білий Хеджет), а на зворотному боці він носить корону Нижнього Єгипту (червоний чашеподібний Дешрет). Тим часом табличка зі слонової кістки, викопана в Накаді, носить імена «Ага» і «Люди» (Менес).

Відбиток печатки, виявлений в Умм-ель-Кааб, містить список перших шести правителів Першої династії як Нармер, Аха, Джер, Джет, Ден і [королева] Мернейт, що свідчить про те, що Нармер і Аха могли бути батьком і сином. Менес ніколи не зустрічається на таких ранніх записах.

Той, Хто терпить

До 500 року до нашої ери згадується , що Менес отримав трон Єгипту безпосередньо від бога Гора. Таким чином, він починає займати роль засновника, подібно до того, як Рем і Ромул робили для стародавніх римлян.

Археологи сходяться на думці, що ймовірно, що об’єднання Верхнього та Нижнього Єгипту відбулося під час правління кількох царів Першої династії, і що легенда про Менеса, можливо, була створена набагато пізніше, щоб представити тих, хто брав участь. Ім’я «Менес» означає «Той, Хто витерпить», і, можливо, воно означало всіх протодинастичних королів, які зробили об’єднання реальністю.

Інші джерела

Грецький історик Геродот у п’ятому столітті до нашої ери називає першого царя об’єднаного Єгипту Міном і стверджує, що він відповідальний за осушення рівнини Мемфіс і заснування там єгипетської столиці. Легко побачити Мін і Менеса як одну фігуру.

Крім того, Менесу приписували введення в Єгипті поклоніння богам і практики жертвоприношень, двох ознак його цивілізації. Римський письменник Пліній також приписував Менесу запровадження писемності в Єгипті. Його досягнення принесли єгипетському суспільству епоху королівської розкоші, і за це він був звинувачений під час правління реформаторів, таких як Текнахт у восьмому столітті до нашої ери.