Сімейство Хрестоцвітні
Помірна зона Північної півкулі – саме тут, головним чином, поширене сімейство Хрестоцвітні, що налічує більше трьох тисяч видів. До нього відносяться однорічні, дворічні, а також багаторічні рослини, що мають подібну будову.
Сімейство хрестоцвітних отримало свою назву через хрестоподібно розташованих пелюсток у квітках належать до нього видів. Іншими загальними ознаками можуть служити чотири чашолистка, що становлять чашечку, чотири пелюстки, складових віночок, тичинки (дві коротких і чотири довгих). Суцвіття кисть також є характерною ознакою всіх рослин, що входять в сімейство. Хрестоцвіті утворюють плоди – стручки. Що ж стосується листя, то з них формується прикореневій розетка або вони кріпляться до стебла по черзі. Коренева система – стрижнева, у деяких представників сімейства утворюється коренеплід. Прямостоячий стебло часто покривають м`які або жорсткі волоски.
Запилюються рослини в основному бджолами і джмелями, мухами і метеликами. Це говорить про те, що представники сімейства – прекрасні медоноси з сильним ароматом.
Овочеві, олійні, кормові, лікарські, декоративні рослини, а також бур`яни – всі вони входять в дане сімейство. Хрестоцвіті сміттєві рослини – серйозний головний біль працівників сільського господарства: нерідко потрібен спеціальний режим обробки для того, щоб їх знищити. Разом з тим, окремі їх види активно використовуються народною медициною – наприклад, грицики застосовують для зупинки кровотеч. Це її властивість добре відомо не тільки у вітчизняній, а й у китайській і тибетській медицині, тому даний бур`ян одночасно відносять і до лікарських рослин. Турнепс, який також представляє сімейство Хрестоцвітні, служить сировиною для отримання високоякісного зеленого корму, а левкої, мабуть, – найяскравіші декоративні представники сімейства.
Немає людини, яка б не чула про рапсовій олії. Раніше воно було одним з найпопулярніших продуктів, що вживаються в Америці. Проте вчені довели наявність у ньому токсичних речовин, що впливають на серцевий м`яз, щитовидну залозу та нирки, а також провокують утворення жирових відкладень. Сьогодні і рапсове, і гірчичне – затребувані сорти технічних масел.
Ну і, мабуть, сама цікава група рослин сімейства хрестоцвітих – овочі. До появи на Русі картоплі його місце займала ріпа. «Другий хліб» – саме її так називали в народі, і практично в кожній російській народній казці згадувалося про цю чудову представника даного сімейства. Сьогодні в США активно займаються вирощуванням цього коренеплоду.
Інший найдавніший коренеплід, редька, в поєднанні з медом здавна використовується на Русі як народне лікарський засіб, що сприяє швидкому виведенню мокротиння з дихальних шляхів при застуді. Та й салати з редьки та її найближчого родича, редиски, давно зайняли гідне місце на нашому столі.
З гірчиці виготовляють не тільки технічні масла, але і чудову приправу. А кого в дитинстві не лікували від застуди гірчичниками? Сучасна медицина давно оцінила лікувальні властивості цього представника хрестоцвітних.
Не можна не згадати і про найвідомішого рослині сімейства – капусті. Її дикорослі форми відомі ще з доісторичних часів. Сьогодні популярність цього овоча дуже висока. Його вирощують на всіх континентах, з капусти готують сотні страв, варять кислі щі і печуть смачні пироги, а сік використовують у лікувальних цілях. Кольрабі, брокколі, пекінська капуста – це лише маленька дещиця сортового різноманіття. Кожен з її видів володіє своїм неповторним смаком і має своїх любителів і цінителів.
До речі, не так давно сімейство Хрестоцвітні перейменували, давши йому назву на честь найвідомішого представника – Капустяні.
Сімейство хрестоцвітні
1. Які культурні рослини відносяться до сімейства хрестоцвіті?
Насамперед це капуста городня, брюссельської капуста, кольрабі, брокколі, рапс і гірчиця та ін.
2. Назвіть характерні ознаки сімейства хрестоцвіті.
Листя у всіх хрестоцвітних прості, без прилистки. Вони можуть бути цільними або в різного ступеня кавалками. Правильні двостатеві квітки хрестоцвітих зібрані в гроновидні суцвіття. Будова квіток у різних представників сімейства одноманітно. Квітка має подвійний оцвітина. Чашечка складається з чотирьох несросшихся чашолистків. Чотири вільних пелюстки розташовуються хрестоподібно (звідси і походить назва сімейства). Пелюстки можуть бути пофарбовані в різні кольори: білий, жовтий, рожевий, фіолетовий і др.Тичінок 6: з них 2 короткі, а 4 довгі. П
лід хрестоцвітних – стручок або стручок.
3. За якими ознаками капусту городню можна віднести до дводольних рослин?
Форма листя, будова квітки, форма і вид плода.
4. На підставі яких ознак капусту городню і редьку дику об’єднують в одне сімейство?
На підставі однакового будови квітки, однакового тип плодів.
5. Які рослини сімейства хрестоцвіті охороняються на території Республіки Білорусь?
Два види рослин сімейства – зубянка клубненосними і лунник оживаючий є дуже рідкісними рослинами на території нашої країни і занесені до Червоної книги Республіки Білорусь.
6. Все більше і більше полів у нашій країні засівається ріпаком. Чим чудово ця рослина? Скористайтеся додатковою літературою.
Ріпак володіє розвиненою кореневою системою і здатний поліпшувати структуру ґрунту. Також його цінують за здатність швидко нарощувати зелену масу навесні і восени. При використанні його як зеленого добрива грунт збагачується органікою, сіркою і фосфором, стає більш структурованою і рихлою. Вважається, що зелена маса ріпаку по своїй здатності удобрити грунт може змагатися з гноєм. Ріпак пригнічує ріст бур’янів і є хорошим медоносом.